Disleksi; okuma, yazma, konuşma ve dinlenme gibi yeteneklerin kazanılma sürecinde yaşanılan güçlük durumudur. Daha çok küçük yaşlarda tespit edilir ve tedavi süreci de bulunmaktadır. Çocuklarda daha çok ilkokul çağında başlayan disleksi, eğitim alabilecek yaşlarda zihinsel güç yapılamadığı için yazma ve okuma sürecinde problemler görülebilir.

Öğrenme sorunu genel olarak kişilerde bir zekâ sorunu olduğunu da göstermez. Sadece zekâ düzeyi düşük olan bireylerde görülmediğini de söyleyebiliriz. Günümüzde yapılan araştırmalarda yüksek zekâya sahip olan kişilerde de disleksi hastalığı görülmüştür. Bu tür rahatsızlığa sahip olanların elde ettiği bilgileri farklı bir biçimde işlemesi ve yine farklı bir şekilde sıraya koyması beklenemez. Bu hastalığın teşhisinde ise çocukların yetenekleri doğrultusunda meslek seçimine yönlendirilmesi ve başarısız olunması durumunda farklı tepkiler gösterilmemelidir. Tıbbi olarak müdahale edilemeyen disleksi hastalığında yaşın ilerlemesiyle sorunun kendiliğinden düzeldiği gözlemlenmiştir.

Disleksi Hastalığının Belirtileri

Disleksi rahatsızlığının belirtileri arasında çocuklarda geç okuma ve yazma durumu ve aynı kelimeleri birden fazla telaffuz edememeleri gibi sorunlar bulunmaktadır. Aynı zamanda disleksi hastalarının kelime kapasitesi düşük olur.

Kelime kullanımlarında yaşanan güçlük anlamına gelen disleksi hastalığı, doğuştan gelen bir öğrenme bozukluğudur fakat yazma ve okuma gibi durumlarda da sorunlar yaşanabilmektedir. Beynin sol kısmında dil kullanımıyla ilgili bölümlerde yaşanan farklılık ile birlikte disleksi hastalığına sahip olan çocuklar bilgileri farklı bir şekilde işlemekte ve algılamada sorunlar yaşayabilmektedir.

Tarih boyunca da birçok ünlü kişi disleksi hastalığında yakalanmıştır. Bu kişiler Albert Einstein, Edison ve Graham Bell gibi düşünürler bu kişilere örnektir. Bu hastalığın belirtileri arasında çok boyutlu düşünme, resimlerle düşünme ve düşündükleri kavramları net olarak hayal gücünde canlandırma gibi etkenler bulunmaktadır. Genel belirtilerine bakacak olursak;

  • Okuma durumlarında harfleri okumadan geçme
  • Ağır bir şekilde okuma
  • Okuma anında duraksama
  • Bazı sözcükleri tam okumama
  • Sözcüğü yanlış olarak telaffuz etme
  • Sözcükler yerine farklı bir sözcük okuma
  • Sözcük içerisinde yer alan harflerin yerini değiştirerek telaffuz etme

Disleksi Hastalığı Tedavisi

Disleksi hastalığı tedavisi konusunda çocuklarda uygulanabilecek bir ilâç tedavisi bulunmamaktadır. Özel verilecek eğitimlerle gelişim sağlanabilir fakat ülkemizde bu eğitimi sağlayan bir kurum da henüz bulunmuyor. İlaç tedavisi ise farklı bir sorun yaşayan çocuklarda tercih edilmektedir. Örneğin çocukta bir dikkat eksikliği var ise ek olarak tercih edilebilir.

Yaş faktörü ilerledikçe okuma sorunları da düzelebilmektedir. Fakat yazı yazarken yapılan hatalar genelde kalıcı olabilir. Bu yüzden çocukların kabiliyetleri doğrultusunda farklı mesleklere yönlendirilmesinde fayda var. Yine de başarısızlık durumu söz konusu ise güven kaybedici hareketlerde bulunmamak gerekiyor. Tamamen yapısal bir bozukluk olduğu için, disleksi hastalığının tamamen ortadan kalkma durumu yoktur. Çocuğa uzmanlar tarafından verilecek eğitimler de bu süreçte çok önemlidir.

Tedavi sürecinden sonra çocuğun bu tür durumlara olan yaklaşımı değişebilmektedir. Elbette yine eğitim süreciyle birlikte eğitim kalitesi ve bilgileri öğrenebilme hızı da artmış olacaktır ve bu sayede çocuğun öğrenme isteğinde de artış görülecektir. Disleksi hastalığında çok önemli olan bu yaklaşımın bir süre çocuğa yansıtılması gerekiyor.

Bu süreçte ailelere de uzmanların önerileri bulunuyor. Çocukları farklı çocuklarla karşılaştırmamaları ve onlarla her gün oyun oynamaları gerektiği hatırlatılıyor. Aynı zamanda çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmek ve onu eğlendirmek, kendilerini başarılı hissetmelerini sağlamaktadır. Bu yüzden eğitim sürecinde normal davranışlarınızı sunmalı ve onları tedirgin edecek hareketlerden uzak durulması gerekiyor. En önemli öneri ise onu olduğu gibi kabul etmek olacaktır.

http://www.sagliktr.gen.tr/wp-content/uploads/2016/05/disleksi.jpghttp://www.sagliktr.gen.tr/wp-content/uploads/2016/05/disleksi-150x150.jpgadminHastalıklardisleksi,disleksi belirtileri,disleksi tedavisiDisleksi; okuma, yazma, konuşma ve dinlenme gibi yeteneklerin kazanılma sürecinde yaşanılan güçlük durumudur. Daha çok küçük yaşlarda tespit edilir ve tedavi süreci de bulunmaktadır. Çocuklarda daha çok ilkokul çağında başlayan disleksi, eğitim alabilecek yaşlarda zihinsel güç yapılamadığı için yazma ve okuma sürecinde problemler görülebilir. Öğrenme sorunu genel olarak kişilerde bir...sağlık bilgileri